Persian2English

Breaking the Language Barrier on Human Rights

Amnesty International Urges Action for Nine Ailing Iranian Prisoners

August 03, 2011

In a statement issued on Wednesday, Amnesty International appealed for the immediate and unconditional release of nine ailing political prisoners in Iran so that they may receive the necessary medical treatment they badly require. Isa Saharkhiz and Ahmad Zeidababi were two of the political prisoners listed in Amnesty International’s statement.

According to the statement by this human rights organization, there are currently at least nine political prisoners suffering from serious physical ailments in Iran’s prisons and require immediate medical attention.

The following nine political prisoners were named in the statement: Isa Saharkhiz, Mohammad Sadigh Kaboudvand, Ayatollah Boroujerdi, Zahra Jabbari, Koroush Kouhkan, Hossein Ronaghi Maleki, Ahmad Zeidabadi, Saeed Matinpour, and Heshmatollah Tabarzadi.

These political prisoners, with the exception of Saeed Matinpour, Mohammad Sadigh Kaboudvand, and Ayatollah Boroujerdi, were arrested and imprisoned as a result of the widespread demonstrations that occurred after the 2009 Iranian Presidential election.

According to Amnesty International’s recent statement, these political prisoners have been incarcerated only because they chose to exercise their right to freedom of expression and assembly.

Amnesty International also confirms that, even though Mohammad Sadigh Kaboudvand suffered two strokes in 2010, he was deprived of any appropriate medical care.

Heshmatollah Tabarzadi, the former editor of the weekly newsletter Payame Daneshjoo was arrested during the Ashura protests (December 27, 2009). He has remained behind bars without a single day of furlough since his arrest.

In the past few weeks various reports have been published on the deteriorating physical condition of several political prisoners. Though the families of these prisoners have complained repeatedly regarding the lack of attention by the Iranian authorities to the medical needs of their loved ones, to date, authorities have shown little to no reaction to such reports.

—————————————————————
Translation of Radio Farda report by Banooye Sabz
Editing by Persian2English

 

AMNESTY INTERNATIONAL | APPEAL FOR ACTION
IRANIAN PRISONERS IN NEED OF MEDICAL CARE: HEALTH PROFESSIONAL ACTION

 

درخواست موکد عفو بین الملل برای آزادی فوری نه زندانی سیاسی و رسیدگی به وضعیت پزشکی آنها

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان ساسی: سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای در لندن ضمن درخواست آزادی فوری نه زندانی سیاسی بیمار در زندانهای جمهوری اسلامی به نامهای حشمت الله طبرزدی، حسین رونقی ملکی، محمد صدیق کبود وند ، عیسی سحر خیز ، حسین بروجردی ، زهرا جباری ، کوروش کوهکن ، احمد زید ابادی‌ و سعید متین پور، از پزشکان و متخصصان حوزه سلامت و بهداشت در سراسر دنیا خواست تا با ارسال نامه به مقامات جمهوری اسلامی آنها را تحت فشار قرار دهند تا شرایط آزادی و مداوای زندانیان سیاسی بیمار فراهم شود.

به گزارش سایت خبری کمیته دفاع (www.komitedefa.com) ، سازمان عفو بین الملل در این سند مینویسد: دستکم ۹ زندانی سیاسی با مشکلات جدی سلامتی‌ و عدم مراقبت‌های درمانی در زندان های ایران بسر می‌‌برند. سازمان عفو بین الملل برای اطمینان از مراقبتهای پزشکی کافی‌ نسبت به این زندانیان از مقامات ایرانی می خواهد ‌ تا خدمات پزشکی لازم را در اختیار محمد صدیق کبود وند ، عیسی سحر خیز ، حسین بروجردی ، زهرا جباری ، کوروش کوهکن ، حسین رونقی ملکی ، احمد زید ابا دی‌ ، سعید متین پور و حشمت الله طبرزدی قرار دهند. این زندانیان صرفاً به دلیل انجام فعالیت های مسالمت آمیز در دفاع از آزادی بیان ، احزاب و عقیده دستگیر شده اند و باید بدون قید و شرط و فورا آزاد شوند.

سازمان عفو بین الملل این نه زندانی سیاسی بیمار را در سند خود معرفی کرده است که کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی خلاصه آن را به شرح زیر ترجمه کرده است.

محمد صدیق کبود وند، فعال حقوق بشر کرد و ۴۹ ساله فعال حقوق بشر از ماه می ۲۰۰۸ دستگیر شده و به ده سال و نیم محکوم شده است. او همچنین با اتهامات دیگری به دلیل نوشتن در مورد حقوق بشر در داخل زندان روبرو است. محمد صدیق کبودوند از بیماری شدید کلیوی و پروستات رنج میبرد و در زندان نیز دچار حمله قلبی شده و یکبار هم سکته مغزی کرده است و همچنان از مرخصی محروم است .پزشکان داخل زندان چندین بار موکدا درخواست کرده اند که او باید تحت مراقبت ویژه قرار گیرد.

عیسی سحر خیز،۵۷ ساله روزنامه نگار برجسته اصلاح طلب از ماه سپتامبر سال ۲۰۰۹ دستگیر و به سه‌ سال زندان محکوم شده است. او گفته است در زمان بازداشت به علت ضرب و شتم دنده‌هایش شکسته و در زندان نیز دچار سکته شده و از طرفی همچنان به علت نامعلوم تحرک پای راست خود را از دست داده است. آقای سحرخیز از جمله زندانیانی است که در ماه ژوئن 2011 در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر دست به اعتصاب غذا زد و در 27 ژوئن به درمانگاه زندان رجایی شهر منتقل شد.

آیت الله حسین بروجردی،53 ساله، روحانی‌ مخالف و طرفدار جدایی دین از حکومت می باشد که در ماه اوت 2007 دستگیر و به یک سال حبس در تهران و سپس به ده سال حبس و تبعید در شهر یزد محکوم شد. ایشان از بیماریهایی از جمله پارکینسونف دیابت، فشار خون بالا و مشکلات کلیه و قلب رنج می برد. او شدیدا وزن خویش را از دست داده و پزشکان زندان چندین بار از مقامات قضایی خواسته اند به او مرخصی استعلاجی داده شود، اما مورد نادیده گرفته شده است. آقای بروجردی در زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، ریش او را به زور تراشیده اند و او حتی دید خود را در یک چشم از دست داده است. آقای بروجردی هنوز موفق به اجازه خروج از زندان برای درمان پزشکی نشده است.

زهرا جباری، 37، بانویی که در 18 سپتامبر 2002 در تظاهرات ضد حکومتی دستگیر شد و مدت هفت ماه را در سلولهای انفرادی گذراند، آنهم به دلیل داشتن وابستگانی در کمپ اشرف در عراق و در نهایت در ماه می 2010 به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به چهار سال حبس محکوم شد. ایشان از بیماری شدید رماتیسم قلبی رنج می برد. در ژوئیه 2010 به علت وخامت شدید در شرایط جسمی و روانی بد او را به بیمارستان روانی امین آیاد در تهران منتقل کردند.

کوروش کوه کن، 36 ساله، فعال سیاسی قدیمی در ژانویه 2010 دستگیر شد و به بند 350 اوین منتقل گردید . او بعد ها به 3 سال و نیم حبس تعزیری و 74 شربه شلاق از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب محکوم شد. آقای کوهکن در اثر ضرب و شتم بازجویان دچار پارگی مینیسک پا شد. پس از اعتصاب غذا در آوریل 2011 به تقاضای مراقب پزشکی او رسیدگی و او به بیمارستان طالقانی منتقل شد و عمل جراحی روی زانوی او انجام گرفت. سپس به علت عدم رسیدگی پزشکی، زانوی او آلوده و دچار عفونت شد و در حال حاضر ممکن است پای او قطع شود.

حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس در 13 دسامبر 2009 دستگیر شد و در حال گذراندن حبس 15 ساله اش در زندان به سر می برد. ده سال از حبس او به دلیل راه اندازی گروه ضد سانسور اینترنتی به نام ” ایران پراکسی ” و بقیه به دلیل توهین به رهبری و مقامات و تبلیغ علیه نظام صادر شده است. او در دادگاه خطاب به قاضی گفته است که در مدت بازجویی شکنجه شده اما قاضی جواب داده است که شما مستحق آن بودید.

حسین رونقی ملکی دچار بیماری سنگ کیسه صفرا و مشکلات کلیوی شدید شده که از زمان بازداشت در حال گسترش است. او 80 درصد از قابلیت یکی و 20 درصد از قابلیت کلیه دیگرش را از دست داده است. پزشکان سه ماه فرصت برای بهبودی کلیه های او در نظرگرفته اند که باید در این مدت او از مراقبت های بهداشتی و پزشکی مناسب در محیطی مناسب برخوردار شود.

احمد زید آبادی، 45 ساله، روزنامه نگار و دبیر سازمان ادوار تحکیم در 21 ژوئن 2009 تنها مدت کوتاهی پس از حوادث انتخابات دستگیر و بدون ملاقات تا زمان دادگاه نمایشی در 8 اوت 2009 در اوین نگهداری شد. او در دسامبر 2009 به شش ال حبس و پنج سال تبعید و محرومیت همیشگی از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی محکوم شد.

مهدیه محمدی همسر آقای زیدآبادی پس از ملاقات با او در تاریخ 23 ژوئن 2011 متوجه شد که این روزنامه نگار زندانی بسیار ضعیف به نظر می رسد و به به طور قابل ملاحضه وزن خود را از دست داده است.

سعید متین پور، فعال جوان آذربایجانی که در حال گذراندن 8 سال حبس خود به دلیل دفاع از حقوق مردم آذربایجان است ، از درد کمر رنج می برد. در اواخر ژانویه 2011 عفونت ریه در او تشخیص داده شد. درخواست او برای مراقبتهای پزشکی در بیرون از زندان در دو سال گذشته همواره رد شده است.

حشمت الله طبرزدی، 53 ساله، رهبر گروه ممنون شده “جبهه دمکراتیک ایران” در 27 دسامبر 2009 دستگیر در زندان اوین تحت بازداشت قرار گرفت. او سپس به زندان رجایی شهر تبعید شد. طبرزدی در دادگاه گفت که در زمالن بازداشت تحت شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید به تجاوز جنسی شده بود تا به دریافت پول از خارج اعتراف کند.

محمد پسر حشمت الله طبرزدی در مورد وضعیت پدرش گفته است که او مدتها در جایی سرد و بدون پنجره در زمستان به سر برده و نبود هوا و غذای سالم سلامتی پدرش را تحت تاثیر قرار داده است.

طبرزدی ابتدا در سپتامبر 2010 به 9 سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد ولی پس از مرحله تجدید نظر یک سال از حکم او کاسته شد. او همچنین به مدت ده سال از فعالیت های اجتماعی محروم شده است. از ماه ژوئیه 2011 سلامتی او به مخاطره افتاده و پزشکان زندان تشخیص داده اند که او دچار عارضه قلبی شده است. خانواده او به شدت نگران وضعیت او هستند.

سازمان عفو بین الملل از متخصصان سلامت و بهداشت درخواست کرده است تا تاریخ 9 سپتامبر با مقامات جمهوری اسلامی نامه نگاری کنند و در نامه های خود تاکید کنند که درعین حال نگران حقوق بشر در ایران هستند و موکدا خواستار تعلیق احکام این زندانیان و رسیدگی فوری به وضعیت پزشکی آنها هستند.

این سازمان آدرس سه تن از مقامات جمهوری اسلامی را به شرح زیر نوشته است:

Leader of the Islamic Republic

Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street – End of

Shahid Keshvar Doust Street, Tehran,

Islamic Republic of Iran

Salutation: Your Excellency

Email: info_leader@leader.ir

Twitter: “Call on #Iran leader

@khamenei_ir to give prisoners

immediate access to adequate medical care

—————————–

Head of the Judiciary

Ayatollah Sadegh Larijani

[care of] Public relations Office

Number 4, 2 Azizi Street

Vali Asr Ave., above Pasteur Street

intersection

Tehran, Islamic Republic of Iran

Email: bia.judi@yahoo.com (In subject

line: FAO Ayatollah Sadegh Larijani) or

larijani@dadgostary-tehran.ir

Salutation: Your Excellency

————————–

Minister of Health and Medical

Education

Her Excellency Marzieh Vahid-Dastjerdi.

Ministry of Health, Jomhouri-ye Eslami

Avenue

Hafez Crossing

Tehran, Islamic Republic of Iran

Email: ad@mohme.gov.ir or

pr@behdasht.gov.ir (in subject line:

FAO Marzieh Vahid_Dastjerdi, Minister

of Health and Medical Education)

Fax +98 21 8836 4100 (unreliable;

please try three times and if it fails

please send email)

Salutation Your Excellency

  • Balatarin
    Tags: , , , , , , ,

    Leave a Response