Persian2English

Breaking the Language Barrier on Human Rights

Amnesty International concerned over continuous house arrests of Mousavi & Karroubi

October 20, 2011

Persian2English — Amnesty International has released a statement to express concern over the continued house arrests of Iranian opposition leaders Mehdi Karroubi, Mir Hossein Mousavi, and Zahra Rahnavard.

 

VIEW THE COMPLETE AMNESTY INTERNATIONAL STATEMENT

Iranian opposition leaders Mehdi Karroubi, Mir Hossein Mousavi and Zahra Rahnavard remain under house arrest without an arrest warrant, charge or trial. All three continue to have limited access to family members and no legal representation. Recently, Mehdi Karroubi was allowed to visit his family for only one hour.

عفو بین الملل: «رهبران مخالفین ایران همچنان در بازداشت»

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای برای اقدام فوری، مجدداً خواستار آزادی آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو رهبر مخالفان ایران و همچنین خانم زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی گردید.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این سازمان مدافع حقوق بشر اوایل ماه جاری (مهرماه) نیز با انتشار بیانیه ای با خودسرانه خواندن بازداشت خانگی این سه تن، خواستار آزادی بی درنگ ایشان شده بود.

این بیانیه با اشاره به تداوم بازداشت آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو رهبر مخالفان ایران و خانم زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی می گوید که «اگرچه اخیراً مهدی کروبی برای مدت یک ساعت اجازه یافت تا با خانواده اش ملاقات کند، اما هر سه نفر همچنان بدون هیچ حکم بازداشت، اتهام و یا محاکمه ای تحت بازداشت خانگی بسر برده و دسترسی ایشان به اعضای خانواده خود و همچنین وکلای قانونی شان همچنان محدود است».

عفو بین الملل تاکید می کند که «هر سه نفر می بایستی که از وکلای منتخب خود بهره مند گردند».

عصر روز پانزدهم مهرماه، در حالی که خانواده مهدی کروبی در منزل پسر آقای کروبی ورود نوه آقای کروبی به دانشگاه را جشن گرفته بودند، مهدی کروبی به همراه شش مامور امنیتی در منزل حضور یافت.

به گفته فرزند مهدی کروبی، به ایشان مدت یک ساعت اجازه حضور در کنار خانواده برای هفتاد و چهارمین سالگرد تولدش داده شده بود. محمدحسین کروبی گفت که به نظر می رسید «آقای کروبی لاغر شده، اما از نظر روحی خوب بوده است»، و اینکه مهدی کروبی گفته است که چند شب قبل به یک مرکز درمانی برای چکاب برده شده و تقریبا یک چکاب کامل صورت گرفته است.

«ماموران امنیتی همراه آقای کروبی طی این ملاقات از اجازه ملاقات هفتگی و همچنین انتقال آقای کروبی به آپارتمانی در شمال تهران در آینده نزدیک خبر دادند. اگرچه هنگامی که در مورد در اختیار قرار دادن روزنامه و کتاب برای آقای کروبی مورد پرسش قرار گرفتند، نیروهای امنیتی اظهار کردند که در این مورد باید مسئولان اجازه دهند».

بیانیه دوم سازمان عفو بین الملل همچنین از مقامات مسئول می خواهد که با وجود ملاقات آقای کروبی با خانواده اش و همچنین اعطای خدمات و آزمایشات پزشکی به وی، «تداوم دسترسی ایشان به اعضای خانواده خود و هرگونه خدمات مورد نیاز پزشکی را تضمین نمایند».

پس از فراخوان مهدی کروبی و میرحسین موسوی برای راهپیمایی در حمایت از مردم تونس و مصر در پانزدهم بهمن ماه، این دو به همراه زهرا رهنورد از اواسط بهمن ماه سال 89 بدین سو در انظار عمومی دیده نشده اند. در ابتدا محل نگهداری ایشان نامعلوم بود، اما بعدها مشخص شد که ایشان بدون هیچگونه حکم بازداشتی تحت بازداشت خانگی بسر می برند. «اوایل مردادماه سال جاری مهدی کروبی به آپارتمانی کوچک و تحت کنترل وزارت اطلاعات منتقل شد».

سازمان عفو بین الملل همچنین در این بیانیه از همگان می خواهد تا با ارسال فوری نامه به دفاتر رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، با بیان اینکه «آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین خانم زهرا رهنورد بطور خودسرانه از آزادی هایشان محروم شده اند»، خواستار آزادی بی درنگ ایشان شده و مقامات جمهوری اسلامی را به اطمینان دادن از «تداوم اعطای دسترسی مهدی کروبی» به اعضای خانواده اش و هرگونه خدمات مورد نیاز پزشکی و همچنین اطمینان دادن از اینکه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز از دسترسی فوری و منظم به خانواده هایشان و خدمات لازم درمانی برخوردار خواهند بود فراخوانده و از ایشان مؤکداً خواستار «حذف محدودیت های غیرقانونی در مورد آزادی بیان و آزادی تشکل ها و اجتماعات» گردند.

  • Balatarin
    Tags: , , , , ,

    Leave a Response