Persian2English

Breaking the Language Barrier on Human Rights

Detained Journalist Mohammad Nourizad Writes Letter to the Supreme Leader

April 27, 2010

Deutsche Übersetzung auf Julias Blog lesen

Mohammad Nourizad is an Iranian journalist and filmmaker who is currently detained in Evin prison for writing numerous critical letters addressed to Ayatollah Ali Khamenei. Nourizad was arrested over four months ago.

Recently, Nourizad wrote a new letter to the Supreme Leader that states in one part, “The [Iranian] people are lost.” He asks Khamenei, “Which people are you the leader of? I do not see many people around you. Leadership over a minority is no cause for pride.” He states that his reason for writing another letter is because he still believes that “if there is going to be any change in the situation of the country, it can only take effect if the Supreme Leader initiates it.”

Nourizad warns that the Iranian society is on the verge of a “vast explosion.” He writes: “We [including Khamenei] have lost the people. The peace and quiet that is visible was created through force of arms.” Nourizad makes reference to the term Ayatollah Khamenei coined for the Iranian New Year:  “The Year of Double the Hard Work and Effort.”  Nourizad suggests to change the name to the “Year of National Reconciliation” to regain a lost identity.

The letter urges Khamenei to visit Nourizad’s family in order to acknowledge the years of commitment in leadership roles the journalist has demonstrated within the system of the regime.  The letter also calls on Khamenei to openly declare his judgment for Nourizad.

The preliminary court has sentenced Mohammad Nourizad to three and a half years in prison and fifty lashes.

Source: Radio Zamaneh

مردم را از دست داده‌اید

محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و نویسنده، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است که وی امروز بر کشوری رهبری می‌کند که «مردمش از دست رفته است.»

این نامه که چهارمین نامه آقای نوری‌زاد به رهبر جمهوری اسلامی است، از زندان اوین خطاب به وی نوشته شده است.

نوری‌زاد در این نامه از آقای خامنه‌ای پرسیده است: «شما، امروز رهبر کدام مردمید؟ من مردم فراوانی برای شما نمی‌بینم. رهبری، آن هم بر حداقل مردم، که غرورآفرین نیست.»

وی که نزدیک به چهار ماه است به خاطر نگارش نامه به آیت‌الله خامنه‌ای در زندان است و ۶۸ روز از این مدت را در انفرادی به سربرده، نوشته که «توسط بازجوهای خود، مورد اهانت و ضرب و شتم» قرار گرفته است.

وی دلیل نگارش نامه چهارم به آقای خامنه‌ای را چنین توضیح داده است: «هنوز ناباورانه، به شما، امید بسته‌ام. اگر قرار باشد تغییری در اوضاع کشور رخ دهد، این تغییر از ناحیه شما بسیار شدنی‌تر و پایدارتر خواهد بود.»

«امروز شما بر کشوری رهبری می‌کنید که در گردونه چه کنم‌های بسیاری گرفتار است. کشوری که اتحاد و یکپارچگی‌اش، به دست خود شما و اطرافیان شما، به حاشیه رفته است و نگرشی قلیل و تنگ به میدان آمده است»

نویسنده این نامه، شرایط امروز ایران را برای رهبر جمهوری اسلامی چنین توصیف کرده است: «امروز شما بر کشوری رهبری می‌کنید که مردمش از دست رفته است. کشوری که در گردونه چه کنم‌های بسیاری گرفتار است. کشوری که اتحاد و یکپارچگی‌اش، به دست خود شما و اطرافیان شما، به حاشیه رفته است و نگرشی قلیل و تنگ به میدان آمده است.»

نوری‌زاد افزوده است: «جامعه ما، در جوار یک انفجار بزرگ است. دیگ جوشانیست که ما به خاطر آزار از خروج پرسروصدای بخار آن، چوب کبریتی در سوپاپ آن فرو کرده‌ایم. ما، به روزهای پایانی فرصت آزمون خویش رسیده‌ایم.»

نوری‌زاد در این نامه از آقای خامنه‌ای پرسیده است: «شما، امروز رهبر کدام مردمید؟ من مردم فراوانی برای شما نمی‌بینم. رهبری، آن هم بر حداقل مردم، که غرورآفرین نیست»

وی در این نامه ادامه داده است: «ما و شما؛ مردم خویش را از دست داده‌ایم. اگر سکوت و آرامشی در آنان می‌بینید، به ضرب زور و اسلحه است. اگر باور ندارید به یک آزمون خیالی تن در دهید.»

این روزنامه‌نگار در بخش دیگری از نامه، به نام‌گذاری سال جدید از سوی رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته است: «این نامگذاری، نشان می‌دهد که بعضاً مشاوران شما، افراد صادق و کارآمدی نیستند. من و همه، آنجا به شما آفرین می‌گفتیم که امسال را سال آشتی ملی می‌نامیدید.»

سال جدید خورشیدی، از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نام‌گذاری شده است.

نوری‌زاد خطاب به آقای خامنه‌ای نوشته است: «ما شما را دوست داریم و به پایان خوب سرنوشت شما سخت علاقه‌مندیم. من و بسیاری، هنوز دوستدار شما و سرنوشت کشور خویشیم. اما شما ظاهراً این اشتیاق را طالب نیستید.»

نوری‌زاد در نامه خود نوشته است: «لابد؛ در این گردونه، آدم‌ها، تاریخ مصرف دارند، که اگر به سر رسیدند، مثل دستمال آلوده، باید به دور انداخته شوند»

این نویسنده و فیلم‌ساز در بخش دیگری از این نامه، با اشاره به دیدار میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی با خانواده‌اش، در دورانی که وی در زندان به سر می‌برد، به ابراز علاقه خود به دیدار آقای خامنه‌ای با خانواده‌اش اشاره می‌کند.

وی در نامه افزوده است که علاقه داشت رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار به خانواده‌اش می‌گفت: «نوری‌زاد درست در روزهای بحرانی، با برنامه‌های تلویزیونی‌اش، با نوشته‌هایش، برای منِ رهبر که در معرض تهاجمات طوفانی این و آن قرار گرفته بودم، به میان آمد و از من سخت جانبداری کرد. امروز او در زندان است؛ به خاطر انتقاد از من!»

این روزنامه‌نگار افزوده است که علاقه‌مند بود آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با خانواده او می‌افزود: «او باید در زندان ادب شود. همسر و فرزندانش توسط بازجوهای بی‌سواد و بی‌ادب و تندخو به ناسزا گرفته شوند و خود او به تلخ‌ترین شکل ممکن به ورطه تهدید و تحقیر و ضرب و شتم درافتد. اما این دلیل نمی‌شود که منِ رهبر، قدر زحمت‌های پیشین او را ندانم و به خانواده‌اش سر نزنم.»

محمد نوری‌زاد که از سوی دادگاه بدوی به سه سال و نیم حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است، در نامه خود نوشته است: «لابد؛ در این گردونه، آدم‌ها، تاریخ مصرف دارند، که اگر به سر رسیدند، مثل دستمال آلوده، باید به دور انداخته شوند.»

Source: Radio Zamaneh
 • Balatarin
  Tags: , , , , , ,

  2 Comments

  Trackbacks

  1. Iranian film-makers script political role | Citypress News
  2. Impunity Watch » Blog Archive » Detained Iranian Filmmaker Mohammad Nourizad Releases Account of Torture of in Prison

  Leave a Response